بر اثر بارندگی و طغیان رودخانه‌های محلی ۱۲ محور مواصلاتی در سیستان و بلوچستان مسدود شد.

به گزارش سنت نیوز، با فعالیت سامانه بارشی که از روز گذشته اقصی نقاط سیستان وبلوچستان را در برگرفته تمامی اقدامات پیشگیرانه در سطح شهرستان های استان اتخاذ و همه دستگاه های امدادی در آماده باش کامل به سر می برند.

در این راستا بارش باران مدارس شهرستان های زاهدان، دلگان، هیرمند، هامون، میرجاوه، سراوان ،بم پشت، جالق، بنجار، نیمروز، زهک، زابل، سیب و سوران ، بزمان، ایرانشهر، نصرت آباد، نوک آباد، قصرقند دشتیاری، نیکشهر، لاشار و اسپکه، خاش، فنوج، کنارک، راسک، سرباز، چابهار، مهرستان و بنت در تمامی مقاطع را به تعطیلی کشاند.

بنابر اعلام مرکز مدیریت راههای سیستان وبلوچستان در حال حاضر محور دلگان-زهکلوت، ایرانشهر-رودبار، نیکشهر- بنت، فنوج-اسپکه، و محور زاهدان-میرجاوه، محور فرعی تقاطع ملندی به میرجاوه به علت طغیان رودخانه محلی مسدود شدند که  محور جایگزین تقاطع ملندی به میرجاوه هم اکنون مسیر ملندی به پاسگاه ۶۲ می باشد.

تمامی محورهای مواصلاتی دلگان مسدود شد
دادمحمد بامری، رئیس اداره راهداری وحمل ونقل جاده ای شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچاز مسدود بودن تمام محورهای مواصلاتی این شهرستان خبر داد و گفت: در پی بارندگی های  شبانه روزگذشته و طغیان رودخانه های فصلی، محور ارتباطی شهرستان دلگان به زهکلوت شهرستان رودبار جنوب، دلگان به ایرانشهر ، دلگان به جلگه، دلگان به بزمان، دلگان به هودیان، چگردک به چاه اسحق و جلگه به ایرانشهر مسدود شده است.

وی از رانندگان خواست تا زمان فروکش کردن کامل سیلاب، از عبور و مرور در این محورهای مواصلاتی پرهیز کنند.

این مسئول عنوان کرد:پس از پایان بارش ها و فروکش کردن سیلاب،این محورهای مواصلاتی توسط راهوران شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان بازگشایی خواهد شد.

اسکان مسافران در خوابگاه های شبانه روزی
مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان نیز از اسکان مسافران در خوابگاه های شبانه روزی خبر داد و افزود:  با توجه به مسدود شدن محورهای مواصلاتی دلگان، تمام مسافران در راه مانده در خوابگاه های شبانه روزی این شهرستان اسکان یافتند.

وی با اشاره به توزیع ۱۵۰ بسته غذای گرم بین مسافران، بیان کرد: مسافران در راه مانده به پایگاه های امداد و نجات هلال احمر دلگان مراجعه تا امدادگران آنها را به سمت محل اسکان راهنمایی کنند.

لجن کش ها مشغول تخلیه آب به خارج از شهر هستند
موسی خمری، شهردار زابل در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا گفت: دو نقطه بحرانی شهرستان زابل در هنگام بارندگی فعلا در وضعیت مطلوبی قرار دارد به نحوی که میدان بسیج شهرستان زابل و بلوار کارگر به طول هزار و ۴۰۰ متر لوله گذاری شده و آب از این طریق به خارج از شهر هدایت می شود .

وی با بیان اینکه از روز گذشته تمامی پرسنل شهرداری به صورت کاملا آماده باش قرار دارند، بیان کرد: آبگرفتگی موجود در خیابان هامون به صورت متمرکز با تانکر لجن کش تخلیه می شود، همچنین ابتدای خیابان جام جم نیز که یکی دیگر از نقاط بحرانی در زابل است لوله گذاری انجام و در صورت شدت بارندگی پمپ آب در این نقطه نصب خواهد شد.

شهردار زابل تصریح کرد: تعداد پنج دستگاه تانکر لجن کش شهرداری نیز هم اکنون در سطح شهر مشغول به تخلیه آب به خارج از شهر هستند که این تعداد تانکر در ساعات آینده با همکاری سایر ادارات افزایش خواهد یافت.
به گفته وی، خسارات ریزش سقف و دیوار بر اثر بارندگی تا کنون اعلام نشده اما با توجه به افزایش بارندگی ها خسارات قابل توجهی به آسفالت خیابان ها وارد خواهد شد.

به گفته روح الله سرگزی، معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در حال حاضر مسیرهای دلگان- زهکلوت، دلگان- ایرانشهر، فنوج- اسپکه، فنوج- کتیج- رمشک و یک محور فرعی در مسیر زاهدان – میرجاوه به علت بارش باران بسته شده است، همچنین براثر بارندگی‌های عصر روزگذشته شاهد ریزش سنگ درتونل مسیر ایرانشهر-نیکشهر بودیم که با تلاش راهداران بعد از یک ساعت این مسیر بازگشایی شد.