سرپرست شبکه بهداشت و درمان چابهار گفت: ۱۲ مورد ابتلا به مالاریا در این شهرستان مشاهده شده که این آمار نگران کننده و نیازمند توجه بیشتر مسئولان و حل مشکلات بهداشتی و درمانی در این منطقه محروم است.

به گزارش سنت نیوز،  محمود حسین بر سرپرست شبکه بهداشت و درمان چابهار اظهار داشت: با توجه به اینکه چابهار در همسایگی پاکستان قرار دارد باید تردد‌ها قانونی و کنترل بیشتری از سوی مسئولان دست اندرکار بر روی این مساله انجام شود.

وی بیان کرد: انتقال مالاریا به ایران از طریق پاکستان وجود دارد و باید چابهار به عنوان قطب اقتصادی و گردشگری کشور به مرحله حذف کلی این بیماری برسد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان چابهار ادامه داد: تیم پزشکی حذف مالاریا با جدیت مسائل و مشکلات حاشیه شهر را پیگیری می‌کند و در این خصوص تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: مالاریا مهمترین بیماری انگلی شایع در جهان با علائمی، چون فقدان توانایی خوردن و ناتوانی در ایستادن، نشستن، استفراغ مداوم، تشنج و تغییر در سطح هوشیاری، اختلال تنفسی، کاهش ادرار و خونریزی از لثه و بینی از دیگر بیماری‌ها قابل تفکیک و شناسائی است.

حسین بر با بیان اینکه مطمئن‌ترین راه تشخیص قطعی بیماری مالاریا آزمایش خون است خاطرنشان کرد: هر فرد تب دار مشکوک به مالاریا جهت تشخیص به موقع و درمان سریع و کامل باید به نزدیکترین خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی درمانی و یا آزمایشگاه مالاریا مراجعه کند.

وی تکمیل پروژه‌های بهداشتی و درمانی نیمه تمام و تکمیل بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار و بیمارستان پلان را خواستار شد و افزود: شهر نگور مرکز بخش دشتیاری نیازمند ساخت بیمارستان است تا بتوانیم مراقبت‌های بهداشتی و مشکلات بهداشت و درمان را کاهش دهیم.