مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان از صدور ۲۶ هزار و ۵۳۹ هزار جلد شناسنامه برای ایرانیان فاقد شناسنامه در سیستان و بلوچستان خبر داد.


به گزارش سنت نیوز، رضا راحت دهمرده اظهار داشت: قبل از سال ۹۲ چهار هزار و۸۸۴ پرونده بدون اقدام و از آن سال به بعد تاکنون ۷ هزار و ۶۸۶ پرونده در رابطه باایرانیان فاقد شناسنامه در سیستان و بلوچستان تشکیل و بررسی شده است.
مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان افزود: افراد فاقد شناسنامه باید ایرانی بودن خود را با سند و مدرک ثابت کنند از این رو تاکنون برای ۲۶هزار و ۵۳۹ نفر سرپرست خانوار و افراد زیر مجموع شناسنامه صادر شده است.
وی گفت: بر اساس قانون و دستورالعمل، وظیفه ثبت احوال تشکیل پرونده برای افراد فاقد شناسنامه و مشکوک تابعین است اما بررسی میدانی در رابطه با مشخص شدن هویت و تابعیت این افراد از طریق مراجع ذیصلاح (اطلاعاتی و انتظامی) قابل انجام است.
مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: برای حل مشکل افراد فاقد شناسنامه، این افراد باید با استفاده از مستندات لازم در اداره ثبت احوال تشکیل پرونده دهند و مستندات مربوط به اثبات نسب از جانب پدر ضرورت است.
وی افزود: طبق قانون برای فرزندی که دارای مادر ایرانی و پدر خارجی است، امکان تشکیل پرونده در ثبت احوال وجود ندارد و این‌گونه افراد باید برای کسب تابعیت به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی مراجعه کنند.
راحت‌دهمرده تصریح کرد: اگر اقامت اتباع بیگانه قانونی باشد ولادت فرزند در ثبت احوال به ثبت می‌رسد و به جای شناسنامه ، گواهی ولادت صادر می‌شود و فرد پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی می‌تواند با مراجعه به وزارت امور خارجه ، نسبت به درخواست تابعیت ایرانی اقدام کند.