مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان گفت: ۳۱ میلیارد تومان از مجموع ۱۸۰ میلیارد تومان آب روستایی کشور برای طرح های اضطرای تامین آب آشامیدنی، بهبود کیفیت و آبرسانی سیار، به روستاهای این استان تخصیص یافته است


به گزارش سنت نیوز به نقل از ایرنا عبدالاحد ریگی روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سه هزار و ۲۴ روستا از مجموع پنج هزار و ۵۹۴ روستا در سیستان و بلوچستان دچار کم آبی هستند.
وی افزود: همچنین ۲ هزار و ۵۷۰ روستای سیستان و بلوچستان از آب آشامیدنی برخودارند.
ریگی با بیان اینکه هزار و ۲۵۷ روستای سیستان و بلوچستان با جمعیت بیش از ۲۵۰ هزار نفری با تانکر آبرسانی سیار می شوند گفت: روزانه به ازای هر خانوار ۱۵ لیتر آب با تانکر در مناطق روستایی این استان توزیع می شود.
وی بیان کرد: خشکسالی های پی در پی بویژه سال زراعی ۹۶-۹۷ آسیب جدی به منابع آبی در مناطق روستایی سیستان و بلوچستان وارد کرده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان ادامه داد: با مکاتبات صورت گرفته اخیرا بیش از هزار و ۲۰ میلیارد تومان به بخش آب کشور اختصاص یافت که ۱۸۰میلیارد تومان این اعتبار به بخش آب روستایی تخصیص یافت.
وی ادامه داد: با توجه به مشکلات روستاییان سیستان و بلوچستان ۳۱ میلیارد تومان سهم این استان در نظر گرفته شده است.
ریگی با اشاره به مشکلات کم آبی روستاهای سیستان و بلوچستان گفت: ۱۴۸حلقه چاه از مجموع ۶۱۳ حلقه چاهی که در محدوه آب روستایی استان است به دلیل خشکسالی های پی در پی بویژه سال زراعی جاری وضعیت نرمالی ندارند و بقیه دچار تنش آبی هستند که رویکرد این نهاد احیای یا درصورت لزوم حفره چاه جدید در این بخش است.
وی با قدردانی از جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در اجرای طرح «نذر آب» اظهار داشت: این نهاد برای نخستین بار طرح «نذر آب» را در سیستان و بلوچستان آغاز کرد به طوری که مقررشده براساس این طرح هزار و ۲۷۰مخزن آب بین ۵۰۲ روستای درگیر خشکسالی این استان توزیع شود.