رئیس مرکز بهداشت خاش سیستان و بلوچستان گفت: سه هزار و ۲۳۶ فرد مبتلا به فشار خون بالا در این شهرستان شناسایی و تحت مراقبت و درمان هستند

به گزارش سنت نیوز، علی نقی زاده  اظهار داشت: ۵٫۷ دهم درصد از جمعیت ۵۶ هزار و ۳۴۵ نفر بالای ۳۰ سال خاش دارای فشار خون بالا هستند.
وی بیان کرد: انتظار داریم تا پایان اجرای طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» بتوانیم حداقل ۱۰درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال که مبتلا به بیماری فشار خون بالا هستند را شناسایی و تحت مراقبت و درمان قرار دهیم.
رئیس مرکز بهداشت خاش ادامه داد: این سامانه به منظور ثبت و اندازه گیری فشار خون بیماران به نشانی salamat.gov.ir راه اندازی شده تا مردم از اندازه فشار خون خود مطلع شوند.
وی بیان کرد: هدف مهم از اجرای این پویش ملی اطلاع افراد جامعه از عوارض بیماری فشار خون بالا و کمک به کنترل و درمان آن است.
نقی زاده تصریح کرد:« طرح بسیج ملی کنترل فشار خون» در خاش آغاز شده و تا ۱۵ تیر ادامه دارد.
به گزارش ایرنا بیماری های غیر واگیر به ویژه بیماری های قلبی و عروقی و بویژه فشار خون، یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر مردم ایران به شمار می رود که بر حسب آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت و درمان در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور گزارش شده که ۳۱۳ هزار مورد آن به دلیل بیماری های غیرواگیر بوده است.
بنابر گفته های وزیر بهداشت در برخی مناطق تا ۶۰ درصد از مردم از بیماری فشارخون خود اطلاع ندارند و زمانی متوجه می شوند که باید در بخش های ویژه بیمارستان ها بستری شوند یا خدمات دیالیز را دریافت کنند.