مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: ۴۱ نفر از بهبودیافتگان ویروس کرونا در این استان از ابتدای سالجاری تاکنون موفق به اهدای پلاسما شدند

به گزارش سنت نیوز، دکتر سهیلا خسروی روز دوشنبه با بیان اینکه ۵۸ واحد پلاسمای ویروس کرونا  از سایر استان‌های کشور دریافت شده اظهارداشت: پلاسمای بهبودیافتگان ویروس کرونا بین ۷۰ مرکز درمانی سیستان و بلوچستان توزیع شده است.

وی افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۶ هزار و ۷۳۶ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۳ هزارو ۳۵ نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیرکل سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان بیان کرد: از مجموع اهدا کنندگان خون یکهزارو ۱۱۷ نفر زن و ۱۱ هزارو ۹۱۸ نفر مرد بودند.

وی با بیان اینکه این میزان اهدای خون حدود ۶۰ درصد نیاز سیستان و بلوچستان را تامین کرده اظهارداشت: متوسط مصرف ماهانه استان ۱۱ هزارو ۴۶۸ واحد خون و فرآورده‌های خونی است.

خسروی با اشاره به اینکه کمبودها از پایگاه‌های معین در سطح کشور دریافت می‌شود، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۱ هزارو ۳۱۹ واحد خون از سایر استان‌ها بویژه شهرهای  بیرجند، تهران، بجنورد و اصفهان دریافت شده است.

وی افزود: سه هزارو ۲۴۰ نفر بیمار تالاسمی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۶۸ درصد از خون اهدایی برای این بیماران مصرف می‌شود.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به افزایش بیماری‌های عفونی از جمله کرونا و انجام قرنطینه خانگی از سوی شهروندان اهدای خون بصورت قابل توجهی کاهش یافته است.

وی ادامه داد: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

خسروی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.