مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مقرر شده تا شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام ضمن برنامه ریزی لازم ۵۰ درصد شکر، برنج و نهاده های دامی وارداتی باقیمانده تا پایان سال را از طریق بندر چابهار وارد نمایند.

به گزارش سنت نیوز، ایرج حسن پور اظهار داشت: با هدف افزایش سهم تجارت دریایی چابهار، تقویت پیوند کشورهای منطقه و توسعه بندر چابهار از این پس مرتبا شورای توسعه چابهار برگزار می‌شود.

وی افزود: برنامه ریزی های لازم جهت انتقال کشتی های کالاهای اساسی به بندر چابهار صورت پذیرفته که این امر ترافیک سایر بنادر کشور را کاهش و همچنین باعث توسعه بندر چابهار و تسریع در حمل و نقل دریایی و کاهش هزینه ی واردات کالاهای اساسی به کشور نیز خواهد شد و تلاش بر این است بندر چابهار بیش از پیش در توسعه تجارت نقش آفرینی کند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اعمال ۳۰ درصد تخفیف گمرکی از بندر چابهار همانند سایر بنادر کشور در دستور کار قرار گرفته و پیگیر تخفیفات کشتیرانی از بنادر چابهار هستیم.

حسن پور تاکید کرد: بندر چابهار باید باعث تقویت پیوند کشورهای منطقه بویژه هند، پاکستان، افغانستان، چین، عمان، کشورهای آفریقایی و کشورهای آسیای میانه شود.

وی در ادامه گفت: با هدف رونق بندر چابهار و بهره گیری از قابلیت های بوجود آمده و بر اساس دستور قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی مقرر شده تا شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام ضمن برنامه ریزی لازم ۵۰ درصد شکر و برنج و نهاده های دامی وارداتی باقیمانده تا پایان سال را از طریق بندر چابهار وارد نمایند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به بازدید مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت از بندر چابهار و در اجرای طرح توازن بهره گیری از بنادر کشور بویژه بندر چابهار و با توجه به ظرفیت هایی که در این بندر ایجاد شده از جمله پهلوگیری کشتی های نسل جدید با ظرفیت بیش از ۸۰ هزار تن و ظرفیت ویژه در حوزه ی خدمات رسانی امکان تخلیه و بارگیری غلات و مواد معدنی که وجود دارد و بمنظور دوسر نمودن حمل از بندر چابهار بخشی از محموله های صادراتی مواد معدنی با هدایت ایمیدرو از مبدا چابهار صورت پذیرد.

حسن پور در پایان خاطرنشان کرد: بندر چابهار باید بعنوان شهر لجستیکی خودرو مطرح گردد و امکان صادرات خودرو نیز از این طریق فراهم گردد و به جهت تامین قطعات و تجهیزات صنایع بویژه صنایع خودرو سازی مقرر شده بخشی از این قطعات نیز جهت کارخانجات خودرو سازی علی الخصوص کارخانه خودرو خراسان از چابهار وارد گردد.