معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: ۶۰ درصد موارد ابتلا به تب کریمه کنگو کشور در سال‌های اخیر به سیستان و بلوچستان اختصاص دارد

به گزارش سنت نیوز، دکتر مهدی طباطبایی روز دوشنبه اظهار داشت: تب کریمه کنگو به راحتی قابل کنترل است و می توان به آسانی و با رعایت اصول بهداشتی شامل آموزش نکات ایمنی و بهداشتی به مردم و نظارت بر خرید گوشت ذبح شده از محل های معتبر و استاندارد توسط شهروندان، عوارض ناشی از این بیماری را به حداقل رساند.

وی افزود: بیشترین علت ابتلا به این بیماری در سیستان و بلوچستان به قاچاق دام و عرضه غیرمجاز آن مربوط می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: ۹ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو از ابتدای امسال تاکنون‌در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه اقشار مختلف جامعه، برپایی نشست‌های آگاهی افزایی در مناطق دارای بیشترین درگیری بیماری، فرهنگ سازی از طریق رسانه های عمومی و پذیرش و درمان بیماران در بیمارستان بوعلی زاهدان را از مهمترین اقدامات این دانشگاه برای پیشگیری و مقابله با این بیماری عنوان کرد.

دکتر طباطبایی با اشاره به اهمیت پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو بیان کرد: افرادی که نقش مستقیم در نگهداری و کشتار دام دارند باید حتماً از وسایل حفاظتی از جمله دستکش، چکمه، پیراهن آستین بلند و روپوش استفاده کنند تا مورد گزش کنه ناقل این بیماری و آلودگی به ترشحات و خون حیوان قرار نگیرند.
وی ادامه داد: گوشت حیوان ذبح شده باید حداقل ۲۴ ساعت و جگر و دل و قلوه آن حداقل ۴۸ ساعت در دمای پایین (درون یخچال) نگهداری و سپس برش داده شود و برای قطعه قطعه کردن گوشت نیز دستکش و روپوش مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته کارشناسان، تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده است که به وسیله کنه به انسان منتقل و مرگ و میر بالایی دارد و همه گیری های داخل بیمارستان آن نیز شایع است.
بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه از طریق گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس مستقیم با لاشه گوشت، خون، ترشحات و بافت های آلوده دام و تنفس در تماس با دام های آلوده قابل انتقال است.
مهمترین علائم آن در چهار روز اول ابتلا شبیه بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا از جمله تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تعرق شدید شبانه، استفراغ، گلو درد، دل درد و غیره، علائم خونریزی دهنده (هموراژیک) است و از روز چهارم ابتلا خونریزی از اعضای مختلف بدن مثل بینی، لثه، ادرار، استفراغ خونی، رحم و خونریزی زیر پوست نیز به این علائم اضافه می شود.