۸۰ هکتار از مزارع پرورش میگو سایت جدید رودیک واقع در نوار ساحلی چابهار- پسابندر برای نخستین بار در سالجاری آماده کشت است.


به گزارش سنت نیوز، میران صداقتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مجتمع پرورش میگو در سایت رودیک در مجموع هزار و ۵۰۰ هکتار است و برای حدود سه هزار نفر توانایی اشتغالزایی دارد.
وی بیان کرد: اراضی مستعد پرورش میگوی رودیک در قسمت غربی ۵۲ استخر و شرقی آن ۲۳۵ استخر پرورش میگو طراحی شده است.
صداقتی افزود: شهرستان های ساحلی چابهار و کنارک به عنوان بهشت آبزی پروری و مستعد پرورش میگو شناخته می شوند و در مجموع ۴۲ هزار هکتار اراضی پرورش میگو در ۲۰ نقطه سواحل مکران از گواتر تا زرآباد شناسایی شده است.
وی ادامه داد: اقدامات لازم در زمینه انتقال آب از دریا، خرید پمپ آب، ساخت اسکله، کارخانه عمل آوری، آماده سازی و ساخت استخرهای پرورش میگو انجام شده است.
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در ۲ سال اخیر آماده سازی زیرساخت های مجتمع پرورش میگو با مشارکت سرمایه گذار کشور کویت آغاز شده است، خاطرنشان کرد: این اداره کل و سرمایه گذار بخش خصوصی برای آماده سازی سایت پرورش میگو در رودیک چابهار ۲۵۵میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده اند.
وی بیان کرد: در هر هکتار پرورش میگو یک اشتغال مستقیم و ۲ اشتغال غیر مستقیم ایجاد می شود.
صداقتی ادامه داد: میگو ارزش صادراتی، ارز آوری، برگشت سریع سرمایه و بازار پسندی بالایی نسبت به سایر آبزیان دارد و طول هر دوره پرورش میگو در چابهار ۸۵ تا ۱۲۰ روز است.