وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات گفت: ۹۵ درصد از پنج هزار روستای سیستان و بلوچستان ارتباط کامل مخابراتی نظیر تلفن ثابت، همراه و اینترنت ندارند و این وضعیت غیر قابل قبول است.


به گزارش سنت نیوز، محمدجواد آذری جهرمی در نشست شورای اداری و معتمدان شهرستان چابهار افزود: تا پایان سالجاری این پنج درصد ارتباط به ۲۵ درصد و برای ۱۴ درصد فاقد ارتباط سیستان و بلوچستان نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد تا حداقل یک ارتباط داشته باشند.
وزیر ارتباطات در ادامه اظهار کرد: ۷۵۰ کیلومتر فیبر نوری در سال جاری در سیستان و بلوچستان کار شده است همچنین حدود ۳۳۰ دکل مخابراتی در این استان نوسازی و یا جدید ساخته شده تا پوشش خدمات افزایش پیدا کند.
جهرمی گفت: تا ۱۰ روز آینده مشکل اینترنت مرز ریمدان چابهار مرتفع می شود تا شاهد تحول در این منطقه باشیم.
وی خاطرنشان کرد: دولت بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان و بخش خصوصی ۱۳۲ میلیارد تومان در بخش ارتباطات در سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری کرده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در بخش زیرساخت های مخابراتی خرابی ها در سیستان و بلوچستان بالا است که باید تدابیر ویژه ای در این زمینه اندیشیده شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه توسعه فیبرنوری زمینی یکی از نیازهای سیستان و بلوچستان است تصریح کرد: در سیستان و بلوچستان بیش از چهار هزار و۷۰۰ کیلومتر جاده داریم که هزار و ۴۰۰ کیلومترآن فاقد پوشش ارتباطی است.
جهرمی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان ۵ هزار روستای بالای ۲۰خانوار وجود دارد که ۹۵ درصد از آنها از ارتباط کامل مخابراتی نظیر تلفن، همراه و اینترنت محروم هستند خاطرنشان کرد: از مجموع روستاهایی که ارتباط کامل مخابراتی دارند ۳۴ درصد ۲ سرویسه، ۵۸ درصد تک سرویسه و ۱۴درصد هیچ گونه راه ارتباطی ندارند پیش بینی شده تا پایان سال ارتباط به ۲۵ درصد برسد و برای ۱۴ درصد فاقد ارتباط در استان سیستان و بلوچستان نیز اقدامات لازم انجام شده تا حداقل یک ارتباط داشته باشد .
وزیر ارتباطات بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان منطقه ای است که به دلیل پراکندگی از بسیاری از امکانات بی بهره است و باید برای سرمایه گذاری در این استان شرایط فراهم شود که در حال حاضر دولت بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان و بخش خصوصی ۱۳۲ میلیارد تومان در بحث ارتباطات در این استان سرمایه گذاری انجام داده اند.
آذری جهرمی اظهار کرد: جای تاسف است که جاده های سیستان و بلوچستان فاقد ارتباط باشند و نتوان حوادث از جمله تصادفات را اعلام کرد .
وی تصریح کرد: به طور هفتگی مسائل و مشکلات سیستان و بلوچستان را پیگیری خواهیم کرد .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مردم سیستان و بلوچستان با ریزگردها، تغییر اقلیم، توفان ها، گرد و خاک مواجه و در رنج و مصیبت هستند که نیاز است مسئولان همراهی بیشتری با این مردم داشته باشند.