دبیرکل ائتلاف نظامی ناتو گفت، این ائتلاف قصد دارد در ماه ژوئیه درباره تمدید بودجه برای نیروهای امنیتی افغانستان تصمیم‌گیری کند.

ناتو

به گزارش سنت نیوز،به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف ناتو در یک کنفرانس خبری بعد از نشست روز جمعه وزرای دفاع ناتو در شهر بروکسل تصریح کرد، کشورهای هم‌پیمان در ائتلاف ناتو قصد دارند شراکتشان در مأموریت نظامی “حمایت راسخ” در افغانستان را افزایش دهند.
او همچنین ابراز اطمینان کرد که رهبران ناتو بر سر تمدید بودجه نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۴ در جریان نشست ماه آینده میلادی خود در شهر بروکسل توافق کنند.
وی اظهار کرد: هدف ما تقویت نیروهای امنیتی افغانستان است؛ به نحوی که آن‌ها بتوانند شرایط اجرای یک راه‌حل صلح‌آمیز را در این کشور فراهم آورند.
وی همچنین از محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان به سبب تلاش‌های اخیرش برای مذاکرات صلح با طالبان قدردانی کرده و گفت: آنچه برای راه حل سیاسی جامع و بلندمدت در افغانستان ضروری است، یک فرآیند صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌هاست.
جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که مأموریت حمایت راسخ در افغانستان متعهد به اجرای راهبرد آمریکا در قبال جنوب آسیا است.
او در یک کنفرانس خبری در بروکسل از آتش‌بس اخیری که از سوی دولت افغانستان با شبه‌نظامیان طالبان اعلام شد، استقبال کرد.
وزرای دفاع ناتو در جریان نشست دو روزه خود در خصوص تقویت بازدارندگی و دفاع در این ائتلاف تصمیم‌هایی را اتخاذ کرده و درباره تدابیری در راستای گسترش ثبات و مبارزه با تروریسم و همچنین تقویت همکاری‌ها در اتحادیه اروپا به بحث پرداختند.