تعداد رو به افزون بازماندگان از تحصیل به‌دلیل کمبودهای عمقی، تاریخی و جدی شاخص‌های زندگی در استانی مثل سیستان و بلوچستان عواقب سختی دارد؛ عواقبی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی


به گزارش سنت نیوز، کودکان بازمانده از تحصیل؛ کودکانی که در سن تحصیل حداقل ۶ تا ۱۲ سال عمدتا به دلیل فقر مطلق برای پسران و یا ساختارهای فرهنگی و اجتماعی برای دختران از قطار مدرسه جا می‌مانند؛ به گفته رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، در چهارسال گذشته ۱۴۳ هزار کودک که به‌دلایل فوق از تحصیل بازمانده بودند به مدرسه جذب شدند و هم‌چنان ۱۴۲ هزار کودک از تحصیل بازمانده‌اند.
سیستان و بلوچستان محروم‌ترین استان ایران در شاخص‌های اساسی و اصلی زندگی، رکوردار کودکان بازمانده از تحصیل است؛ به گفته مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، در چهارسال گذشته ۱۲۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل جذب مدارس شدند و هم‌چنان ۷۰ هزار نفر از تحصیل بازمانده‌اند؛ این یعنی از جمعیت ۱۴۳ هزار کودک بازمانده از تحصیل که در ۳۱ استان ایران جذب شدند، بیش‌از ۸۰ درصد آن، ۱۲۰ هزار نفر متعلق به سیستان و بلوچستان‌ است؛ هم‌چنین از ۱۴۲ هزار کودک هم‌چنان بازمانده هم چیزی حدود ۵۰ درصد بازهم متعلق به محروم‌ترین استان ایران است.
محرومیت‌های عمقی، تاریخی و جدی در شاخص‌های اساسی زندگی و صدالبته ساختارهای فرهنگی و سنتی دست به دست هم داده‌اند تا سیستان و بلوچستان پایین‌ترین شاخص‌های آموزشی را در بین ۳۱ استان کشور داشته باشد و میزبان بالاترین نرخ بازماندگان از تحصیل ایران باشد.
دختران، عمده بازماندگان از تحصیل سیستان و بلوچستان
معاون مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان می‌گوید: در چهار سال گذشته، آموزش‌وپرورش با یک کار جدی و عملیاتی به بحث بازماندگان از تحصیل ورود پیداکرده و با مراجعه خانه به خانه و شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، آن‌ها را به مدرسه فرستاده است. براساس برنامه مدون آموزش و پرورش حتی مدیران مناطق در سیستان و بلوچستان نیز بر اساس جذب حداکثری بازمانده‌ها ارزشیابی می‌شوند.
حسن نورورزی می‌افزاید: عمده بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان دختران هستند که به دلیل ازدواج زودرس و مسائل فرهنگی اجازه ادامه تحصیل به آن‌ها توسط خانواده‌ها عمدتاً در مناطق روستایی داده نمی‌شود، البته اشتغال پسران و دوری مدرسه‌ها در روستاها برای دانش آموزان هم از دیگر دلایل افزایش بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان است.
معاون مدیرکل آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان تأکید می‌کند: باید با کمک ارگان‌ها مبادی ایجاد بازماندگان از تحصیل بسته شود، ما در آموزش‌وپرورش برنامه‌های مدونی را در دست اقدام داریم که ازجمله آن‌ها می‌توان به افزایش مدارس شبانه‌روزی در مناطق روستایی و طرح ایجاد مدارس روستا مرکز اشاره کرد که عمده توجه ما در رابطه با این دو طرح تسهیل تحصیل دانش آموزان در روستاهاست.
وی در عین حال می‌گوید: بااین‌وجود که مدارس شبانه‌روزی را افزایش دادیم و طرح ایجاد مدارس روستا مرکز را راه‌اندازی کردیم اما همچنان بازمانده از تحصیل‌داریم عمدتاً در دختران که به‌دلایل فرهنگی، خانواده‌ها همچنان اجازه تحصیل را به آن‌ها را نمی‌دهند.