هندوستان در سال گذشته میلادی ۴۲۰ هزار زندانی داشته که ۲۰ درصد آنها از اقلیت مسلمان بوده‌اند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «سنی آن‌لاین»، بر اساس گزارش “تایم او اندیا” و با استناد به یک گزارش رسمی، نیمی از جمعیت زندانیان هند را مسلمانان، دالیت‌ها و مردم قبیله‌ای ادیواسیس‌ – آسیب پذیرترین اقشار جامعه هند- تشکیل می‌دهند.
طبق یک برآورد، نسبت جمعیتی این سه قشردر هند به حدود ۳۹ درصد می‌رسد، اما درصد زندانیان آنها بیش از ۵۳ درصد است که آمار بسیار بالایی به‌شمار می‌آید.
براساس این گزارش، هند در سال ۲۰۱۳م. میلادی ۴۲۰٫۰۰۰  نفر زندانی داشته است که تقریبا ۲۰ درصدشان مسلمانان بودند اگرچه نسبت و درصد آمار مسلمانان در هند – طبق سرشماری ۲۰۰۱ میلادی- ۱۳ درصد است.
از سرشماری ۲۰۱۱م. تاکنون اطلاعات مربوط به دین درحال انتشار است، اما بعید است تفاوتی چشمگیری در آمار شکل گرفته باشد. دالیت‌ها ( نجس‌ها) ۲۲ درصد – تقریبا یک چهارم – زندانی‌ها را در هند تشکیل می‌دهند. بر اساس سرشماری ۲۰۱۱ میلادی نسبت و درصد جمعیت دالیت‌ها حدود ۱۷ درصد کل جمعیت هند است. در همین حال ادیواسیس‌ها ۱۱ درصد از جمعیت زندانیان را تشکیل می‌دهند و نسبت جمعیت آنها ۹ درصد است.
اکثر کارشناسان معتقدند علت این روند نگران‌کننده مسائل اقتصادی و اجتماعی هستند که آنها را بیش از سایر شهروندان هندوستانی به‌سوی جرم سوق می‌دهند. به‌علت همین محدودیت‌ها، این سه قشر آسیب‌پذیر از کمترین مزایا برخوردارند و نمی‌توانند از عهده‌ی هزینه‌های سرسام‌آور زندگی و حتی در مواردی از پرداخت قبض‌های خدماتی بربیایند.
در عین حال، برخی مدعی هستند این گروه‌ها به‌نادرست مورد هدف قرار می‌گیرند و در حق آنها اجحاف می‌شود.
ابوصالح شریف، عضو سابق دبیرخانه “کمیته ساچار”، با اشاره به اینکه حدود ۶۸ درصد زندانیان در هند تحت محاکمه هستند، اخیرا گزارش جدیدی از شرایط مسلمانان منتشر کرده و خاطرنشان کرده است این زندانیان به‌دلیل ناتوانی در کنار آمدن با سیستم فعلی، به ناچار پشت میله‌های زندان باقی مانده‌اند.
کمیته دولتی ساچار از سوی نخست وزیر وقت هند برای بررسی وضعیت مسلمانان هند تشکیل شد تا به ارائه تصویر حقیقی از وضعیت نابسامان مسلمان این کشور بپردازد. این کمیته به دنبال پیشنهاد “راجیندر ساچار” وزیر دادگستری هندوستان تشکیل شد و از این رو نام آن به کمیته ساچار شهرت یافت. کمیته ساچار تحقیقات مفصلی را در مورد علل عقب ماندگی جامعه مسلمانان در هند انجام و توصیه هایی را برای بهبود وضعیت اجتماعی آنان ارائه داده است.
هند دومین جمعیت بزرگ مسلمانان جهان را دارد. براساس آمارهای رسمی ۱۳ درصد و غیررسمی حدود ۲۰ درصد از جمعیت بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفری هند را مسلمانان تشکیل می‌دهند.