در ادامه پویش “هر هفته الف-ب” وزارت نیرو، آبرسانی به ۱۷۱ روستای بلوچستان در شهرستان‌های دشتیاری، چابهار، بمپور و ایرانشهر آغاز شد

به گزارش سنت نیوز؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اظهار داشت: ۶ پروژه در دشتیاری شامل طرح آب‌رسانی به مجتمع ۷ روستایی بریس و پسابندر و عملیات تکمیلی خطوط انتقال و شبکه توزیع مجتمع ۲۵ روستایی دلگان‌ها شهرستان دشتیاری، عملیات اجرایی اتصال خطوط جدید آب‌رسانی به ۱۲۱ روستای زیرمجموعه مخزن صفرزهی شهرستان چابهار و طرح اب‌رسانی به ۸ روستای باقیمانده از مجتمع ۴۸ روستایی غرب و شرق بمپور کلنگ‌زنی شد.

علیرضا قاسمی افزود: با بهره‌برداری از پروژه‌های مذکور ۱۷۱ روستا با جمعیت ۷۶ هزار نفر با اعتباری بالغ بر ۱۷۴ میلیارد تومان از نعمت آب آشامیدنی سالم و پایدار بهره‌مند خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آبفای استان با اشاره به پروژه‌ی آب‌رسانی به مجتمع بریس و پسابندر  گفت: با شروع عملیات اجرایی این پروژه کلیه‌ روستاهای نوار ساحلی شهرستان دشتیاری با اعتبار ۳۷۱ میلیارد ریال از اب آشامیدنی سالم و پایدار بهره‌مند خواهند شد. آب روستاهای زیرپوشش از طریق سایت آب شیرین‌کن پسابندر تأمین می‌شود.

قاسمی درباره‌ی پروژه‌ی مجتمع دلگان‌ها ابراز امیدواری کرد: با سرعت بخشیدن به عملیات تکمیلی خطوط انتقال و شبکه‌ی توزیع مجتمع دلگان‌ها امید است تا پایان سال جاری ۸ هزار و ۵۰۰ نفر از اهالی مجتمع از اب سالم و  پایدار بهره‌مند شوند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر تعدادی روستا از مجموعه دلگان‌ها از اب خام پشت بند شیر گواز تأمین آب می‌شوند که در طرح جدید  برنامه‌ریزی گردیده،  مجتمع دلگان‌ها به مجتمع زیرمجموعه سد زیردان(تلنگ) متصل و با اجرای ۴ کیلومتر لوله‌گذاری اهالی روستا از آب شرب بهداشتی بهره‌مند شوند.

قاسمی ادامه داد: برای این پروژه ساخت حوضچه‌های شبکه توزیع و ۶ کیلومتر لوله‌گذاری GRP  و پلی‌اتیلن انجام می‌شود.همچنین کلیه شیرآلات و اتصالات ابتدای روستاها اجرا شده و روستاها به خطوط اجرا شده‌ی قبل متصل می‌شوند، با اجرای این پروژه تعداد ۲۵ روستای منطقه دلگان‌ها از اب تصفیه شده بهره‌مند خواهند شد و ۱۱ درصد شاخص بهره‌مندی از اب شهرستان ارتقاء پیدا خواهد کرد.

این مقام مسئول درباره‌ی عملیات تکمیلی آب‌رسانی به ۱۲۱ روستای زیرمجموعه مخزن صفرزهی در شهرستان چابهار هم گفت: با عقد قرار داد جدید به مبلغ ۱۲۳ میلیارد ریال و با عملیات تکمیلی شامل عملیات لوله‌گذاری خطوط فرعی و ساخت حوضچه‌های انشعاب روستاها بالغ بر ۶۰ مورد حوضچه بتنی در ابتدای روستاهای اصلی و ارتباط آن با دیگر روستاها، خرید شیرالات، لوله‌، اتصالات مورد نیاز خطوط فرعی و کنتور‌های حجمی موردنیاز ابتدای شبکه های توزیع این مجتمع به طور کامل از خطوط قدیمی منفک و به خطوط جدید که از طریق سد زیردان و تصفیه‌خانه تأمین آب می‌شود متصل می‌شود.

قاسمی از اجرای شبکه توزیع ۸ روستای باقیمانده از مجتمع ۴۸ روستایی غرب و شرق بمپور خبر داد و گفت: پروژه‌ی اب‌رسانی به مجتمع غرب و شرق بمپور با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی با اتمام عملیات اجرای شبکه توزیع ۸ روستای باقیمانده با جمعیت ۱۸ هزار و ۷۸ نفر ، با اعتبار ۴۲۷ میلیارد ریال به اتمام خواهد رسید.

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: همچنین با اجرای طرح آب‌رسانی به ۱۰ روستای مجتمع دامن شهرستان ایرانشهر با اعتبار ۱۹۷ میلیارد ریال ، ۴ هزار و ۷۶۲ نفر از اهالی مجتمع از آب آشامیدنی  بهره‌مند خواهند شد.