فرماندار زاهدان ضمن تقدیر از مشارکت مردم شهرستان در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، گفت: رعایت پروتکل‌ها جهت جلوگیری از موج جدید شیوع کرونا ضرورت دارد

به گزارش سنت نیوز، ابوذر مهدی نخعی صبح امروز در در جلسه ستاد مقابله با کرونای شهرستان زاهدان اظهار داشت: تدوین دستورالعمل‌های ویژه فعالیت اصناف در دوران کرونا با هدف ارتقای تاب‌آوری اجتماعی و اقتصادی باید در دستور کار قرار گیرد.

فرماندار زاهدان گفت: با توجه به استمرار همه‌گیری کرونا ارتقاء تاب‌آوری اقتصادی و اجتماعی در برابر این همه‌گیری یکی از رسالت‌های  ادارات و سازمان‌های مرتبط با این موضوع است. مشارکت بخش اعظم اصناف و صاحبان صنایع در محدودیت‌های کرونایی شایسته تقدیر است اما بسیاری از این عزیزان در زمینه مسائل مالی و اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی خود  و مسائل معیشتی کارمندان و کارگران دچار مشکل هستند. رعایت پروتکل‌ها جهت جلوگیری از موج جدید شیوع کرونا ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: از اداره‌کل صنعت معدن تجارت و دانشگاه علوم پزشکی می‌خواهم تا دستورالعمل‌های ویژه‌ای را برای فعالیت هر یک از رسته‌های صنفی با لحاظ دستورالعمل‌های بهداشتی، اصل صیانت از سلامت عمومی و در عین حال استمرار فعالیت‌های اقتصادی تدوین و ارائه کنند.

نخعی با بیان اینکه کرونا یک معضل اجتماعی است و راهکارهای اجتماعی و آموزشی دارد، ادامه داد: آموزش گروه‌های خاص جمعیتی و افزایش مشارکت مردم در رفتارهای پیشگیرانه یکی از مهمترین رویکردها برای کاهش چرخش ویروس در جامعه است.

فرماندار زاهدان گفت: به موازات مجاهدت‌های کادر درمان و اقداماتی که در ادارات و دستگاه‌های اجرایی برای تسهیل شرایط زندگی در دوران کرونا انجام می‌شود،  همچنان نیازمند فعالیت‌های علمی، هدفمند و تاثیرگذار آموزشی هستیم. برای افزایش تاثیرگذاری آموزش‌های همگانی کمیته‌ای تحت عنوان کمیته اطلاع‌رسانی ذیل ستاد استانی کرونا تعریف شده که می‌تواند نقش مهمی در ترویج آموزه‌های پیشگیرانه در استان داشته باشد.

رئیس مرکز بهداشت زاهدان نیز در این در جلسه با اشاره به اینکه بیماران مزمن بیشترین قربانیان کرونا هستند، اظهار داشت: ۲۵ درصد از متوفیان ناشی از کرونا در شهرستان زاهدان مبتلا به دیابت و ۲۱ درصد از آنان نیز مبتلا به بیماری‌های قلبی بوده‌اند.

جلیل نجاتی افزود: در حال حاضر در بسیاری از خانواده‌ها حداقل یک فرد مبتلا به بیمارهای مزمن حضور دارد و به همین دلیل مشارکت همه اعضای خانواده در اجرای قرنطینه معکوس برای حفاظت از سلامت این عزیزان ضرورت دارد. در قرنطینه معکوس افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، زنان باردار، سالمندان و سایر افراد در معرض خطر به صورت ویژه تحت مراقبت و کنترل قرار می‌گیرند و از محیط‌های آسیب‌زا فاصله می‌گیرند.

رئیس ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز اظهار داشت: در موج دوم همه‌گیری در استان و از ابتدای آبان ماه تاکنون ۳۵۰ نفر از هموطنان عزیزمان را از دست دادیم و به همین دلیل نباید اجازه دهیم تا به موج‌های بعدی همه‌گیری وارد شویم.

عبدالرزاق پاکزاد افزود:  متاسفانه با وقوع هر موج از همه‌گیری کرونا، علاوه بر ابتلاء و بیماری تعدادی از هم‌استانی‌ها و هموطنان عزیز، شاهد بروز ده‌ها مورد  مرگ و میر  اجتناب‌ناپذیر هستیم. با برنامه‌ریزی دقیق و منسجم می‌توانیم با کمترین تلفات ممکن مجدد به وضعیت سفید برگردیم.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت‌های نظارتی، مراقبتی و حمایتی که در قالب طرح “شهید قاسم سلیمانی” پیش‌بینی شده و انطباق ساختارهای اجرایی این طرح با ساختارهای علمی مدیریت بحران فرصت خوبی برای مهار کم‌هزینه‌تر بحران کرونا در اختیار ما قرار داده است.