حج بیت الله الحرام جزو ارکان پنجگانه اسلام است که خدواند متعال آن را یک بار در طول عمر برای هر شخصی که شرایط ادای آن در وی یافته شد فرض گردانیده است.
فضیلت و جایگاه حج در دین و در بین دیگر عبادات چنان رفیع و والاست که از نبی اکرم صلی الله علیه وسلم در باب فضیلت آن احادیث زیادی روایت شده است؛ آنچه در ادامه می آید احادیثی چند از این فضایل می باشد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از سنی آنلاین،

حج بیت الله الحرام جزو ارکان پنجگانه اسلام است که خدواند متعال آن را یک بار در طول عمر برای هر شخصی که شرایط ادای آن در وی یافته شد فرض گردانیده است.

فضیلت و جایگاه حج در دین و در بین دیگر عبادات چنان رفیع و والاست که از نبی اکرم صلی الله علیه وسلم در باب فضیلت آن احادیث زیادی روایت شده است؛ آنچه در ادامه می آید احادیثی چند از این فضایل می باشد.

haj-2-8

۱ـ حج گذشته انسان را پاک می کند؛
از حضرت عمرو بن عاص رضی الله عنه روایت است که می فرماید: لما جعل الله الإسلام فی قلبی، أتیت رسول الله صلى الله علیه وسلم فقلت: ابسط یدک فلأبایعک. فبسط، فقبضتُ یدی. فقال: ما لک یا عمرو؟ قلت: أشترط. قال: تشترط ماذا؟ قلت: أن یُغفر لی. قال: أما علمت أن الإسلام یهدم ما قبله، وأن الهجره تهدم ما کان قبلها، وأن الحج یهدم ما کان قبله؟”
زمانی که خداوند بذر اسلام را در قلب من کاشت، در محضر آن‎حضرت صلی الله علیه وسلم حاضر شده عرض کردم: ای رسول خدا صلی الله علیه وسلم: دست مبارک‎تان را بدهید تا بیعت نمایم و ایشان چنین کردند. اما من بلافاصله دست خود را عقب کشیدم. آن حضرت صلی الله علیه وسلم فرمودند: تو را چه شده ای عمرو!؟ گفتم: شرطی دارم. فرمودند: چه شرطی؟ گفتم: عفو و بخشش خداوند را خواستارم. ایشان دوباره فرمودند: مگر نمی دانی که اسلام، هجرت و حج گذشته انسان را محو می کند.

۲ـ حج از بهترین عبادت‎هاست؛
از حضرت ابوهریره رضی الله عنه روایت است که می فرماید: “سئل النبی صلى الله علیه وسلم: أیُّ الأعمال أفضل؟ قال: إیمانٌ بالله ورسوله. قیل: ثم ماذا؟ قال: جهاد فی سبیل الله. قیل: ثم ماذا؟ قال: حج مبرور”
از رسول خدا صلی الله علیه وسلم سوال شد که بهترین اعمال کدام است؟ فرمودند: ایمان به الله و رسولش. دوباره سوال شد که بعد از آن؟ فرمودند: جهاد در راه الله. دوباره سوال شد: و پس از آن؟ ایشان جواب دادند: حج مقبول.
ابوشعثا می گوید: «نظرت فی أعمال البر، فإذا الصلاه تجهد البدن، والصوم کذلک، والصدقه تجهدُ المال، والحجُّ یجهدهما.»
اعمال و عبادت‎های نیک را مورد بررسی قرار دادم؛ متوجه شدم که نماز و روزه عباداتی بدنی و صدقه عبادتی مالی است و حج هر دوی اینها (بدنی و مالی) را شامل می شود.»

۳ـ بهشت تنها پاداش حج مقبول می باشد؛
از حضرت ابو هریره رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند: «العمره إلى العمره کفاره لما بینهما، والحج المبرور لیس له جزاء إلا الجنه» ادای یک عمره تا عمره ای دیگر کفاره بین این دو به حساب می آید و حج مبرور تنها پاداش‏اش، بهشت الهی است.
حج مبرور کدام حج است؟ آن حجی است که به دور از گناه و معصیت ادا شده باشد. در نزد برخی دیگر از علما حج مقبول آن است که به دور از ریا و بدنامی، زشتی و هرزگی و فساد باشد. همچنین گفته شده است که نشانی مقبولیت حج آن است که حاجی را به سوی انجام هرچه بیشتر اعمال خیر سوق داده و او را بیش از پیش از گناه و معصیت باز دارد.
حسن بصری رحمه الله نیز می گوید: «حج مبرور آن است که زهد دنیا و رغبت آخرت را در وجود حاجی بوجود آورد.»

۴ـ حج و عمره محوکننده فقر و گناه؛
حضرت جابر رضی الله عنه از حضرت رسول صلی الله علیه وسلم روایت می کند که ایشان فرمودند: بر حج و عمره پایبندی نمایید که این دو، فقر و گناه را محو می کنند همان‎طور که دَم آهنگری، آهن را ذوب می کند.
از حضرت عبدالله بن مسعود رضی الله عنه روایت است که آن حضرت صلی الله علیه وسلم فرمودند: «حج و عمره را در پی هم انجام دهید که همانا این دو، فقر و معصیت را از بین می برد، همانطور که دَم آهنگری آهن و طلا و نقره را ذوب می کند؛ و پاداش حج مقبول تنها بهشت است.»

۵ـ انفاق مالی حج فضیلت بسیار زیادی دارد؛
حضرت بریده رضی الله عنه از رسول خدا صلی الله علیه وسلم روایت می کند که ایشان فرمودند: «توشه حج هفتصد درجه بر توشه جهاد برتری دارد.»

۶ـ حاجی در ذمه و حفاظت خداوند متعال قرار دارد؛
از حضرت ابو هریره رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند: سه شخص در ضمانت الله تعالی قرار دارند: ۱ـ شخصی که روانه یکی از مساجد خدا باشد؛ ۲ـ آنکه در راه جهاد فی سبیل الله قدم گذاشته باشد؛ ۳ـ کسی که روانه ادای حج بیت الله باشد.

اشعاری زیبا که شوق و رغبت همیشگی حج را در قلب انسان می کارد:
إلیک إلهی قـد أتیـتُ ملبیًا *** فبارک إلهی حجتـی ودعائیـا
قصدتک مضطرًّا وجئتک باکیًا *** وحاشاک ربی أن ترد بکائیـا
کفانی فخـرًا أننی لک عابـد *** فیا فرحتی إن صرتُ عبدًا موالیا
أتیتُ بلا زاد وجودک مطمعی *** وما خاب من یهفو لجودک ساعیا
إلیک إلهی قد حضـرتُ مُؤمّلاً *** خلاصَ فؤادی من ذنـوبی ملبیًا
ترجمه:
ـ بارالها، لبیک گویان به سوی تو آمده ام. پروردگارا، در حج و دعایم برکت فرما.
ـ با اضطراب و پریشانی و گریه کنان به سوی تو آماده ام. محال است که گریه ام را رد کنی.
ـ برای افتخار من همین کافی است که عبادت تو را انجام دهم. خوشا به حالم اگر بندۀ محبوب تو قرار گیرم.
ـ بدون هیچ توشه ای به سوی تو آمده ام  و به سخای تو طمع دارم. و هرگز ضرر نمی کند کسی که به امید سخای تو گام بردارد.
ـ بارالها، لبیک گویان در بارگاه تو حاضر شده و امید خلاصی قلبم از گناهان را دارم.

امیرحمزه نورزهی