رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با بیان اینکه فلسطین متعلق به همه مسلمانان جهان است، بحران فلسطین را “دلیل اصلی بسیاری از بحران‎های منطقه” دانست.

به گزارش سنت نیوز به نقل از سنت آنلاین، رجب طیب اردوغان که در جمع اعضای شورای روابط خارجی- از مؤسسه های معتبر فکری در ایالات متحده آمریکا- در نیویورک سخنرانی می کرد، با اشاره به جنایات رژیم اشغالگر اسرائیل در خاورمیانه گفت: «بعضی رسانه های خبری فقط به این دلیل که ترکیه از قتل عام کودکان بی‎گناه توسط اسرائیل و جنایات این رژیم در خاورمیانه انتقاد می کند، ترکیه را مورد حمله قرار می دهند.»
اردوغان بحران فلسطین را “دلیل اصلی بحران‎های منطقه” دانست و گفت: «مسأله فلسطین فقط مربوط به ملت فلسطین نیست، بلکه متعلق به تمام مسلمانان جهان است. بحران فلسطین دلیل اصلی بسیاری از بحران‎های منطقه است و حل مسأله فلسطین راه حل این بحران‎هاست. اما اسرائیل با وجود آگاهی به این موضوع، دست از ارتکاب جنایت علیه ملت‎های منطقه برنمی دارد.»

۵۲۸۵۸۶-۳۰۰x230
رئیس جمهور ترکیه ضمن دفاع از مواضع کشورش در موضوعات مختلف اظهار داشت: «”یهودی ستیزی” حربه ای است که بسیاری از این حربه برای حمله به ترکیه و شخصِ بنده استفاده می کنند، این درحالی است که  ترکیه در طول تاریخ هیچگاه موضع نژادپرستانه نگرفته است، بلکه همواره از حق مظلوم دفاع می کند؛ حتی اگر این مظلوم یک فرد یهودی باشد.»
وی در ادامه افزود: «ما وقتی به مسأله فلسطین رسیدگی می کنیم تفاوتی بین حماس و غیرحماس قائل نیستیم و همین منطق را در مورد عراق داریم، یعنی برای ما شیعه و سنی و مسیحی و یا کرد و عرب و ایزدی و… تفاوتی ندارد. همچنین در موضوع سوریه بین سنی و علوی فرقی قائل نیستیم، بلکه ما در تمام این موارد فقط جنبه انسانی را مدنظر قرار می دهیم. ترکیه همانطور که از مسلمان مظلوم دفاع می کند، از یک یهودی و مسیحی که مورد ظلم قرار گیرد نیز حمایت خواهد کرد.» 
رئیس جمهور ترکیه در خصوص بهار عربی و وقوع انقلاب در کشورهای عربی خاطرنشان کرد: «ترکیه از قبل وقوع انقلاب و بحران در منطقه را پیش بینی کرده و نسبت به این موضوع هشدار داده بود؛ من به بشار اسد هشدار دادم و از وی خواستم که به مطالبات ملتش احترام گذاشته و اصلاحاتی را اعمال نماید، اما او به این هشدارها هیچ توجهی نکرد.»
اردوغان همچنین بر اشتیاق کشورش مبنی بر “برقرار صلح در خاورمیانه” و “تلاش‏های گسترده ترکیه در تحقق این امر” تاکید کرد.
اردوغان همچنین از اتهام برخی رسانه های آمریکایی مبنی بر حمایت ترکیه از سازمان‎های تروریستی به شدت انتقاد کرد و گفت: «ترکیه سال‏هاست که با تروریسم مبارزه می کند و در این راه قربانی‏های زیادی داده است. لذا امکان ندارد که ما از تروریزم حمایت کنیم.»