نماینده مردم زاهدان در مجلس گفت: وزیر نیرو در دیدار اخیر ما تاکید کرد سیستان و بلوچستان تحت هیچ شرایطی از پروژه انتقال خط لوله آب از دریای عمان به استانهای شرقی کشور حذف نمی‌شود

به گزارش سنت نیوز؛ فداحسین مالکی  اظهار داشت: در پی شایعات در مورد حذف استان سیستان و بلوچستان از پروژه انتقال خط لوله آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور، به پیشنهاد بنده بیش از ۵۰ نماینده ملت در سامانه ثبت سئوال و تذکر از وزیر نیرو، موضوع را مطرح کردند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر همین اساس طبق رایزنی‌های صورت گرفته روز گذشته بنده همراه جمعی  از نمایندگان از جمله آقایان معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار ، عبدالناصر درخشان نماینده مردم ایرانشهر و محمد سرگزی نماینده مردم زابل جلسه‌ای با وزیر نیرو داشتیم.

وی در تشریح تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه، گفت: در جلسه نسبت به موضوع  انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان  تاکید شد و مورد موافقت وزیر نیرو و معاونین وی قرار گرفت و در همین زمینه آقای اردکانیان تاکید کرد من به مردم این استان اطمینان می‌دهم تحت هیچ شرایطی سیستان و بلوچستان از پروژه حذف نمی‌شود.

مالکی افزود: همچنین وزیر نیرو در مورد تشکیل ستاد ملی احیای دریاچه هامون با اشاره به پیشنهاد خوب این موضوع که در جلسه نماینده زاهدان و معاون اول رئیس جمهور مطرح شد، از موضوع استقبال کرده و پیشنهاد داد این ستاد هرچه سریعتر با ریاست معاون اول رئیس جمهور متشکل از وزیر امور خارجه، وزیر کشور ، وزیر نیرو، رئیس سازمان محیط زیست، روسای کمیسیون‌های کشاورزی و انرژی مجلس و برخی از مقامات ملی و بین‌المللی دیگر تشکیل شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در مورد سد “کمال خان” افغانستان نیز مقرر شد موضوع به طور جدی توسط کمیسیون مشترک که ریاست آن بر عهده وزیر نیرو است در دستور کار قرار گیرد و خوشبختانه این موضوع در شورای عالی امنیت ملی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: در مورد آب و فاضلاب استان نیز نمایندگان استان با توجه به تابستان سختی که مردم استان گذرانده‌اند در زمینه کمبود آب و مدیریت حل این بحران از وزیر نیرو خواستند تا با جدیت موضوع را پیگیری کند تا تابستان آینده چنین مشکلاتی نداشته باشیم. در زمینه پروژه‌های سنگین آب موجود در استان نیز قرار بر این شد از ظرفیت‌های بالای ملی و وزارت نیرو در ارتقای شاخص دسترسی آب و مدیریت آب استان استفاده شود.

مالکی افزود: در مورد اقدام عملیاتی و راه‌اندازی نیروگاه ۲۵۰ مگابایتی که دو سال قبل کلنگ‌زنی شده تاکید و قرار بر این شد شرایط تولید برق به نحوی پیش برود که علاوه بر اشباع نیاز برق استان، انتقال و صادرات برق به کشورهای همسایه صورت گیرد.